O Cenu Josefa Vavrouška se uchází politici, ekologové i podnikatelé

Cena Josefa Vavrouška každý rok oceňuje mimořádné osobnosti, které zásadním způsobem přispěli k ochraně životního prostředí a udržitelnému rozvoji. Cenu letos již po jednadvacáté uděluje Nadace Partnerství,  slavnostní vyhlášení laureátů proběhne ve spolupráci s Odborem pro udržitelný rozvoj Úřadu vlády  8. června v Praze v Hrzánském paláci.

Cena Josefa Vavrouška je mimořádně respektované ocenění, kterým se doposud může pyšnit pouze třiatřicet osobností. „Povolání, věk ani známá tvář při konečném výběru nerozhodují. Důležitý je přínos nominovaného člověka ke zlepšení životního prostředí,“ vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Cena Josefa Vavrouška je od roku 2016 udělována ve dvou kategoriích. Za dlouhodobý přínos jsou letos nominováni občanský aktivista Jan Piňos, botanici Leo a Zuzana Burešovi, pedagog a environmentalista Richard Medal, veterinář a expert na ochranu lesů Jaromír Bláha, ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený, hydrobiolog a pedagog Otakar Štěrba, in memoriam, politik Vladimír Špidla, politik a předseda regionální pobočky Společnosti pro udržitelný rozvoj Miroslav Hudec a propagátor šetrné dopravy Michal Křivohlávek.

V kategorii za výjimečný počin byli nominováni ovocnář Radim Pešek, myslivec a ochránce přírody Petr Marada, amatérský ornitolog Josef Vrána, praktický ekolog Petr Dobrý, referent městského úřadu Miroslav Šobr a podnikatel Libor Musil.

Mezi dosavadními laureáty v jedenadvacetileté historii ceny jsou například bývalí ministři životního prostředí Martin Bursík a Bedřich Moldan, který si odnesl ocenění minulý rok. Společně s ním převzal loňský rok cenu za výjimečný počin Daniel Pitek, severočeský podnikatel, který na vlastní náklady a na rozsáhlém území několika stovek hektarů obnovuje krajinu kolem Milešovky.

Mezi další laureáty z minulých ročníků patří i známá akademička a spisovatelka Hana Librová, filozof Erazim Kohák, ředitelka Ekologického institutu Veronica, Yvonna Gaillyová, bojovník proti těžbě v severních Čechách Vladimír Buřt nebo profesor Josef Fanta, jeden ze zakladatelů Krkonošského národního parku.

Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních protagonistů konceptu trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy.

Více informací najdete na www.cenajosefavavrouska.cz   

Přehled nominací i s medailonky najdete na www.cenajosefavavrouska.cz/#nominace