Česko díky dobrovolníkům opět prokouklo!

Desítky tisíc lidí uklízely o víkendu Česko. Zapojil se i Úřad vlády

Více než 70 000 dobrovolníků při letošních jarních úklidech sesbíralo 1 080 tun odpadů na 1 750 místech v celé České republice. Zapojilo se zhruba o 20 % dobrovolníků více než v loňském roce, včetně zaměstnanců Úřadu vlády. Ti spojili své síly s členy spolku Přátelé Malvazinek a společně nasbírali přes 60 pytlů odpadu.

I díky příznivému víkendovému počasí tak účast naplnila očekávání pořadatelů akce ze spolku Ekosmák a Českého svazu ochránců přírody.

Pozitivním ukazatelem je snižování množství odpadů sesbíraných jedním účastníkem, letos to bylo 15 kilogramů, zatímco loni 19. „Může to mít dva důvody, buď už se nám podařilo za několik posledních ročníků úklidové akce odstranit většinu velkých a často letitých černých skládek, nebo se lidé chovají ke svému okolí šetrněji a vytvářejí méně nepořádku. Každopádně se jedná o pozitivní trend“, říká organizátor akce Miroslav Kubásek.

Akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko získala podporu Ministerstva životního prostředí, ale i záštitu od většiny hejtmanů, účastnilo se několik velvyslanectví, řada primátorů a starostů a dokonce se zapojili i kandidáti na prezidenta. S akcí sympatizuje také nejznámější český polárník, dobrodruh a spisovatel Jaroslav Pavlíček. "Podporuji akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. Pomáhá nejen přírodě, ale i všem, kteří v ní žijí. Pokud by neexistovali lidé, kteří si uvědomují nutnost přírodu čistit, za chvíli bychom všichni žili na smetišti", říká zakladatel první české antarktické stanice.

Dalších 400 úklidů bude pokračovat během jara a počátkem května odstartuje fotosoutěž snímků pořízených během úklidových akcí. Jedna ze čtyř soutěžních kategorií je zaměřená na kuriózní nálezy během úklidů. „Při jediném úklidu našli dobrovolníci na Kladně kytaru, stan, fontánku se žabkou, mixážní pult a jako třešničku na dortu dvě plné urny!  Při úklidech na řekách nás zase překvapilo množství nálezů Moran. Jen v úseku řeky Svratky z Jundrova do Komína, což je asi 1 km, jsme jich vylovili téměř desítku“, říká další z organizátorů, Radek Janoušek.

Fotogalerie

Přátelé Malvazinek uklízí své okolí.
Dohromady se podařilo naplnit komunálním odpadem šedesát pytlů.